TECHNIKAI
A technikai búvárkodás a különböző oktatási rendszerektől (pl.: CMAS, PADI, NAUI, SSI, ULF, stb.) eltérően, nem egy külön képzési szervezet, hanem olyan filozófia, módszertan, amely magába foglalja a felszerelés, merüléstervezés, merülési technika, fegyelem, következetesség és még sok egyéb elméleti, gyakorlati ismeret alkalmazni képes tudásának maradéktalan betartását annak érdekében, hogy:
- mélyebbre merüljünk
- tovább lehessünk a vízfelszín alatt
- elmélyítsük elméleti, gyakorlati búvárkodással kapcsolatos ismereteinket
- megismerhessük a „határainkat”
- élményt szerezzünk
A „DIR” kifejezés alatt a búvárkodásban a „DOING IT RIGHT” (csináld jobban) fogalmát jelenti, de nem csak és kizárólag a felszerelés összeállítását jelenti, hanem minden, a merüléssel kapcsolatos tervezéstől a kivitelezésig, a tanulástól, az oktatásig az elméleti és gyakorlati ismeretek összességére vonakozik.
A DIR búvárkodás eredete az 1990-as években a floridai Woodville-Karszt Plains programban ismerté vált, barlangi merüléshez kapcsolódik. Az ott végrehajtott merülések szélsőséges és veszélyes kockázati elmeinek minimalizálása érdekében, szükségessé vált a felszerelések, tervezés, merüléstechnika, stb. egységes megközelítésének, értelmezésének és optimális végrehajtásának megalkotása. A DIR rendszer elveinek létrehozása, megalkotása Jarold Jablonski és George Irvine nevéhez fűződik.